Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2016-12-31 MIGRACIJA STANOVNIŠTVA NA PODRUČJU BIHORA POPRIMA ZABRINJAVAJUĆE RAZMJERE
Kuće u Petnjici samo ljeti otvorene Zatvoreno 40 kuća Faik Adrović tvrdi da Petnjica ni nakon ponovnog dobijanja statusa opštine nije krenula sa mrtve razvojne tačke, te da se ne treba čuditi što danas više Petnjičana živi u inostranstvu nego u zavičaju
Dan - novi portal
PET­NjI­CA – Ras­po­lo­ži­vi po­da­ci ja­sno uka­zu­ju da na­glo ise­lja­va­nje na­ro­da sa sje­ve­ru Cr­ne Go­re, po­pri­ma za­bri­nja­va­ju­će raz­mje­re. To naj­bo­lje po­svje­do­ča­va pod­ruč­je Bi­ho­ra sa kog se i ove go­di­ne zna­tan broj sta­nov­ni­ka upu­tio ka ve­ćim cen­tri­ma i za­pad­no­e­vrop­skim ze­mlja­ma. Svoj za­vi­čaj na­pu­šta­ju uglav­nom mla­di lju­di pod uz­go­vo­rom da u op­šti­ni Pet­nji­ca ko­ja, pre­ma po­sled­njem po­pi­su sa 6.713 sta­nov­ni­ka, ras­po­re­đe­nih u se­dam mje­snih za­jed­ni­ca, za­hva­ta po­vr­ši­nu od 173 ki­li­o­me­tra kva­drat­na, još uvi­jek ni­je­su stvo­re­ni uslo­vi za ade­kvat­no or­ga­ni­zo­va­nje ži­vo­ta. Mje­šta­ni tvr­de da sko­ro da i ne­ma ni­jed­ne ku­će na pro­sto­ru Bi­ho­ra iz ko­je se bar po je­dan član ne na­la­zi u ne­koj od evrop­skih ze­ma­lja. Ka­žu da su lju­di u mi­nu­lom pe­ri­o­du uglav­nom od­la­zi­li za Luk­sem­burg i Švaj­car­sku, a ni­je ma­li broj onih ko­ji su se, u po­tra­zi za bo­ljim ži­vo­tom, na­sta­ni­li u Slo­ve­ni­ji, Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni i Nje­mač­koj.
Je­dan od od­bor­ni­ka iz vre­me­na ka­da je Pet­nji­ca pri­je 58 godi­na ima­la op­šti­nu, Fa­ik Adro­vić, tvri da Pet­nji­ca ni na­kon po­nov­nog do­bi­ja­nja stat­u­sa op­šti­ne ni­je kre­nu­la sa mr­tve raz­voj­ne tač­ke. Na­vo­di da dr­ža­va ni­je is­pu­ni­la obe­ća­nja ka­da je raz­voj Bi­ho­ra u pi­ta­nju i da se zbog to­ga ne tre­ba ču­di­ti što da­nas vi­še Pet­nji­ča­na ži­vi u ino­stran­stvu ne­go u za­vi­ča­ju. Us­tvr­dio je da se u do­ba so­ci­ja­li­zma mno­go vi­še ra­ču­na vo­di­lo o po­je­din­cu i sve­u­kup­nom pro­spe­ri­te­tu.
- U do­ba so­ci­ja­li­zma se tač­no zna­lo gdje je ko­me mje­sto, za­to se i ži­vje­lo bo­lje. Zna­nje, struč­nost i če­sti­tost su bi­le osnov­ne ka­rak­te­ri­sti­ke ko­je su pre­po­ru­či­va­le ne­ko­ga da bu­de ka­dar. Ta­ko su se st­va­ra­li ti­mo­vi lju­di ko­ji su sva­kom po­je­din­cu, bez ob­zi­ra da li je imao ško­le ili ne, omo­gu­ća­va­li da ra­di i da ži­vi od svo­ga ra­da. Uz to, na­še su ge­ne­ra­ci­je do­bro­volj­no iz­gra­đi­va­le ze­mlju i stvarale am­bi­jent za bo­lje sju­tra. Sada su ne­ka dru­ga vre­me­na i sve mo­gu­će vri­jed­no­sti su uni­že­ne. Pri­ča onih ko­ji upra­vlja­ju te­me­lji se na pra­znim obe­ća­nji­ma, po­seb­no kad je sje­ver Cr­ne Go­re u pi­ta­nju. Ta­ko se i Pet­nji­ca na­šla u jed­nom ne­za­vid­nom po­lo­ža­ju. Za­to i na­rod od­la­zi u ne­ke sreć­ni­je kra­je­ve – is­ti­če Adro­vić, podsjeća­ju­ći da u Pet­nji­ci ima pre­ko 40 ku­ća u ko­ji­ma ni­ko ne ži­vi.
Pet­nji­ča­ni na­vo­de da se ne tre­ba ču­di­ti što mla­di lju­di uzi­ma­ju kar­tu sa­mo u je­dom prav­cu, jer su mno­gi Bi­hor­ci u raz­vi­je­ni­jim ze­mlja­ma u ko­ji­ma su se na­sta­ni­li ste­kli za­vid­na bo­gat­stva. Ka­žu mje­šta­ni da se ise­lje­ni­ci če­sto vra­ća­ju u svoj za­vi­čaj. Da naj­vi­še do­la­ze lje­ti i da su ta­mo gdje su pr­vi put če­lom na ze­mlju pa­li na­pra­vi­li no­ve ku­će sa svim pra­te­ćim sa­dr­ža­ji­ma, na­lik na one u elit­nim ve­le­grad­skim zo­na­ma. Me­đu­tim, ka­ko na­vo­de, u tim ku­ća­ma bo­ra­ve vr­lo krat­ko i to za vri­je­me od­mo­ra ili pra­zni­ka, jer su po­slo­vi­ma i dru­gim oba­ve­za­ma ve­za­ni za ze­mlje u ko­jim su svi­li po­ro­dič­na gni­je­zda. Mno­gi ka­žu da bi se ra­do vra­ti­li da po­no­vo ži­ve na svo­joj ba­bo­vi­ni, ali da im Bi­hor ne pru­ža po­treb­ne po­god­no­sti za ne­ka uno­sna za­ni­ma­nja od ko­jih se mo­že pri­stoj­no ži­vje­ti.
Mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja de­set­ko­va­la su i broj uče­ni­ka obra­zov­nim usta­no­va­ma, ta­ko da ne­ki­ma od njih pri­je­ti za­tva­ra­nje. Na to uka­zu­je i po­da­tak da je ove go­di­ne u pet osnov­nih ško­la na pro­sto­ru Bi­ho­ra upi­sa­no sve­ga 560 uče­ni­ka, iako se zna da je taj broj osam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka bio sko­ro tri hi­lja­de. Da se broj sta­nov­ni­ka na ovom pod­ruč­ju dra­stič­no sma­nju­je go­vo­ri i či­nje­ni­ca da sred­nju ško­lu u Pet­nji­ci ove go­di­ne po­ha­đa sa­mo 111 uče­ni­ka. Pad na­ta­li­te­ta na pod­ruč­ju Bi­ho­ra naj­bo­lje po­tvr­đu­je sta­nje u Osnov­noj ško­li u Pet­nji­ci ko­ja tre­nut­no, uklju­ču­ju­ći če­ti­ri pod­ruč­na odje­lje­nja, bro­ji 187 uče­ni­ka od če­ga 24 pr­va­ka, što je pet pu­ta ma­nje ne­go 1985. go­di­ne.
Di­rek­tor ško­le Er­vin Du­ra­ko­vić na­vo­di da je ma­će­hin­ski od­nos dr­ža­ve pre­ma sje­ve­ru Cr­ne Go­re je­dan od glav­nih uzro­ka što je do­šlo do de­set­ko­va­nja uče­ni­ka u obra­zov­nim usta­no­va­ma na pro­sto­ru Bi­ho­ra.
- Lju­di sa ovog pod­ruč­ja su de­ce­ni­ja­ma una­zad, pri­ti­snu­ti ne­po­volj­nim eko­nom­skim pri­li­ka­ma, po­če­li da se ise­lja­va­ju pre­ma za­pad­no­e­vrop­skim ze­mlja­ma, Pod­go­ri­ci i ne­kim dru­gim de­sti­na­ci­ja u Cr­noj Go­ri. Na ta­kvu po­ja­vu dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je ni­je­su re­a­go­va­le na od­go­va­ra­ju­ći na­čin. Umje­sto kon­kret­nih mje­ra ima­li smo sa­mo ne­ka de­kla­ra­tiv­na za­la­ga­nja ko­ja ni­je­su da­va­la re­zul­ta­te. Ta­ko je broj uče­ni­ka u na­šim ško­la­ma iz go­di­ne u go­di­nu po­čeo da opa­da i da po­pri­ma za­bri­nja­va­ju­ći ka­rak­ter. Sve to uka­zu­je da svi za­jed­ni mo­ra­mo da da­mo mno­go ve­ći do­pri­nos raz­vo­ju Pet­nji­ce uko­li­ko že­li­mo da za­dr­ži­mo i ovo ma­lo sta­nov­ni­ka što je osta­lo da ži­vi u mje­stu svog ro­đe­nja. Za ta­ko ne­što su po­treb­ne i pro­mje­ne po pi­ta­nju obra­zo­va­nja na sje­ve­ru Cr­ne Go­re– is­ta­kao je Du­ra­ko­vić.
Sli­čan stav iz­no­se i mje­šta­ni Vr­bi­ce i Tu­ca­nja potvr­đu­ju­ći da ško­le u nji­ho­vim mje­sti­ma iz go­di­ne u go­di­ne upi­su­je sve ma­nje uče­ni­ka.
-Osnov­na ško­la u Tu­ca­nju, sa dva pod­ruč­na odje­lje­nja, tre­nut­no bro­ji 70 uče­ni­ka. To je broj ko­ji za­bri­nja­va, kad se zna da je ova obra­zov­na usta­no­va se­dam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka ima­la i do 500 đa­ka. Sve to uka­zu­je da se mo­ra­ju pred­u­zi­ma­ti ne­ke hit­ne mje­re, po­treb­ne da se mla­di lju­di za­dr­že na ovim pro­sto­ri­ma, ka­ko bi se uve­ća­vao broj dje­ce bez ko­je ne­ma bu­duć­no­sti – is­ti­ču mje­šta­ni Tu­ca­nja.
Ve­ći­na mje­šta­na sma­tra da se u ci­lju za­u­sta­vlja­nja od­li­va sta­nov­ni­štva mo­ra ra­di­ti na iz­grad­nji od­go­va­ra­ju­će in­fra­struk­tu­re, oži­vlja­va­nju pri­vre­de i pod­sti­ca­nju po­ljo­pri­vred­ne dje­lat­no­sti. Is­ti­ču da se, umje­sto pra­znih obe­ća­nja i is­tro­še­ne pri­če, mo­ra­ju for­si­ra­ti raz­voj­ni pro­jek­ti ko­ji će lo­kal­nom sta­nov­ni­švu do­no­si­ti ko­rist.
- Kad ne­ko mje­sto ima lo­še pu­te­ve i kad omla­di­na ne­ma po­sla on­da se ni­je ču­di­ti što na­rod od­la­zi ta­mo gdje mu je bo­lje. Na­rod od­la­zi te­škog sr­ca, ali dru­gog iz­bo­ra ne­ma. Za­to ako se na­sta­vi sa ova­kvom prak­som broj za­tvo­re­nih ku­ća će se iz go­di­ne u go­di­nu uve­ća­va­ti. U Bi­ho­ru će osta­ja­ti da ži­ve sa­mo star­ci, dok će se na­ša mla­dost pot­pu­no ise­li­ti. Sve to uka­zu­je da dr­ža­va mo­ra pod hit­no do­ni­je­ti od­go­va­ra­ju­ću raz­voj­nu stra­te­gi­ju sje­ve­ra Cr­ne Go­re, uko­li­ko ne že­li da mje­sta po­put Pet­nji­ce osta­nu pot­pu­no pu­sta – za­klju­či­la je Sa­ba­he­ta No­va­lić u ime Udru­že­nja „ Vri­jed­ne ru­ke“. D.J.


Ise­lje­ni­ci iz Luk­sem­bu­r­ga nu­de kon­kret­nu po­moć

U Luk­sem­bur­gu ima ne­ko­li­ko za­vi­čaj­nih udru­že­nja ko­ja su to­kom ove go­di­ne po­sti­gla do­go­vor da se for­mi­ra Fond za po­moć Pet­nji­ci. Cilj tog fon­da je da, iz­me­đu osta­log, pru­ža po­moć za za­u­sta­vlja­nje mi­gra­ci­o­nih pro­ce­sa.
-Lju­di ko­ji ži­ve u Luk­sem­bur­gu od­lu­či­li su da for­mi­ra­ju Fond za raz­voj Pet­nji­ce. Sred­sta­va iz tog fon­da će se strikt­no usmje­ra­va­ti za re­a­li­za­ci­ju raz­voj­nih pro­je­ka­ta. Na taj na­čin se že­li pod­sta­ći raz­voj bi­zni­sa, što bi ini­ci­ra­lo otva­ra­nje no­vih rad­nih mje­sta ko­ja tre­nut­no naj­vi­še ne­do­sta­ju Pet­nji­ci. Sa­mim tim bi se za­u­sta­vio i na­gli od­liv sta­nov­ni­štva sa pod­ruč­ja Bi­ho­ra – na­gla­si­li su pred­stav­ni­ci vi­še za­vi­čaj­nih udru­že­nja iz Luk­sem­bur­ga.


U Sa­vi­nom Bo­ru ostali samo najuporniji

Sta­nov­ni­ci Sa­vi­nog Bo­ra na­vo­de da se sa ne­kom pri­taj­nom gor­či­nom sje­ća­ju kad je u nji­ho­vom se­lu bi­lo znat­no vi­še dje­ce.
-Sa sje­tom se pri­sje­ća­mo vre­me­na kad je na­ša ško­la bi­la pu­na đa­ka. Bi­lo je ta­da mi­li­na slu­ša­ti ka­ko dje­či­ja gra­ja is­pu­nja­va ci­je­li ovaj pro­stor. Ka­ko su go­di­ne pro­la­zi­le na­rod je sve vi­še od­la­zio sa svo­jih vje­kov­nih og­nji­šta u po­tra­zi za ne­kim bo­ljim ži­vo­tom. Osta­ja­li su sa­mo oni naj­u­por­ni­ji i ako se na­sta­vi ova­kvim tem­pom ov­dje će umje­sto dje­či­jeg pla­ča za­go­spo­da­ri­ti ti­ši­na – is­ti­če mje­šta­nin Za­im Li­či­na, uz pod­sje­ća­nje da je broj uče­ni­ka u Osnov­noj ško­li u Sa­vi­nom Bo­ru, uklju­ču­ju­ći i pod­ruč­na odje­lje­nja, sve­den na 120.


Ago­vić: Do­la­ze bo­lji da­ni

Pred­sjed­nik Op­šti­ne Sa­mir Ago­vić tvr­di da su u pro­te­klih tri go­di­ne pred­u­ze­te broj­ne ak­tiv­no­sti ko­je su do­pri­ni­je­le da pod­ruč­je Bi­ho­ra kre­ne sa mr­tve raz­voj­ne tač­ke.
- Kad na­pra­vi­mo pre­sjek sta­nja mo­že­mo slo­bod­no re­ći da smo u ci­lju raz­vo­ja Bi­ho­ra do­sta to­ga ura­di­li od ka­ko je Pet­nji­ca do­bi­la po­nov­ni sta­tus op­šti­ne i da smo od ni­šta na­pra­vi­li ne­što. Za­hva­lju­ju­ći do­broj sa­rad­nji lo­kal­ne upra­ve sa Vla­dom Cr­ne Go­re i dru­gim dr­žav­nim in­sti­tu­ci­ja­ma, kao i sa na­šom broj­nom di­ja­spo­rom, do­šli smo do vi­dlji­vih re­zul­ta­ta ko­ji po­svje­do­ča­va­ju da za Pet­nji­cu do­la­ze bo­lji da­ni. Za­to se iskre­no na­dam da će ubr­zo do­ći i do za­u­sta­vlja­nja ne­ga­tiv­nih mi­gra­ci­o­nih kre­ta­nja – is­ta­kao je Ago­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"